Křupavá bramborovo-sýrová tortilla (quesadilla nebo tacos)
- Monna - GodFood
- 10. 2. 2021
- Minut čtení: 5
Opět jsem vyzkoušela novinku ze světa, takže pokud chcete, můžete objevit něco nového spolu se mnou :-) . Je to verze pro vegetariány, kdo má ale rád i maso, doporučuji udělat úpravu směsi a ještě jí obohatit, alespoň mé chuťové buňky při závěrečném ochutnávání si o to žádaly. Určitě doporučuji přidat česnek a klobásku. Až otestuji, přidám sem další recept na bramborovou směs, zatím si netroufnu říct přesné ingredience.
Takže teď jdeme na to, dle kuchaře až z daleké Asie :-) .

Budete potřebovat: (Porce je přesně pro 4 tortilly, nebo pro cca 8 tacos. Tortilly jsou ty větší placky, tacos ty menší.)
380 g oškrabaných syrových brambor
10 g strouhaného parmazánu
sůl dle chuti (musíte cítit při ochutnání, že je to akorát slané)
pepř
chilli
kari
olivový nebo běžný stolní olej
15 g máslo
4 ks tortill
sýr mozzarella
140 g cibule
2 lžíce vody
Dále něco z tohoto:
rajčatová omáčka na pizzu (zde odkaz jak si jí udělat doma: https://fresh.iprima.cz/recepty/nejrychlejsi-rajcatova-omacka-podle-jamieho
kečup (klidně domácí)
chilli omáčka (zde odkaz jak udělat domácí: https://www.apetitonline.cz/recept/paliva-chilli-omacka
Sriracha omáčka
(zde odkaz jak si Sriracha můžete udělat doma: https://fresh.iprima.cz/domaci-omacka-sriracha )
Jak na to:
Nejdříve uvařte oškrabané brambory v osolené vodě. Poté je rozmačkejte.
Na pánvi rozehřejte máslo a lžíci oleje. Přidejte na kousky nakrájenou cibuli a smažte do sklovata. Přidejte 5g kari a 5g chilli koření, špetku soli, poté hned 2 polévkové lžíce vody.
Jak bude cibule do sklovata a vše řádně promícháno, dáme stranou cibuli chladnout.
V míse smícháme rozmačkané brambory, cibuli a nastrouhaný parmazán. Dochutíme solí a pepřem. Zde právě máte možnost rozvinout svou fantazii a můžete přidat bylinky, klobásku na malé kousky nakrájenou, slaninu, rozdrcený česnek apod.
Směs máme hotovou a jdeme plnit tortilly. Tortillu pomažeme připravenou chilli omáčkou, poté dáme omáčku na pizzu. Já si obě dvě rovnou smíchala (omáčku na pizzu se Srirachou). (Na videu mažu jen polovinu, je to proto, že jsem zapomněla, lze to také takto dodatečně udělat, pokud zapomenete jako já :) ) Když máme pomazáno, na polovinu tortilly dáme nastrouhanou mozzarellu, poté směs, poté opět mozzarellu. Přiklopíme a dáme stranou. Tak to uděláme u všech dalších.
Nyní rozehřejeme na maximálně střední intenzitu olej nebo máslo na pánvi, nepřehnat! (Tip: Pokud máte pšeničné placky, dejte máslo, pokud kukuřičné, dejte olej). Tortilly v klidu beze spěchu opékáme z obou stran, ať se náplň pěkně prohřeje. Poté máme hotovo.
Doporučuji namáčet do dipu, do toho co vám chutná, může být jakýkoliv. Může to být klidně jen kečup, nebo i česnekový dip, nejlepší ale je jemná chilli omáčka. Přizpůsobte si podle sebe.
Níže kopíruji přípravu omáček, kdyby náhodou, jak už se několikrát stalo, recept z jiných webových stránek zmizel:
Pálivá chilli omáčka
550g podlouhlých červených chilli papriček
4 střední stroužky česneku, rozpůlené a oloupané
po 1 lžičce nadrobno nasekané čerstvé bazalky a oregana
1/4 lžičky mletého celerového semínka nebo adžvanu
vločková mořská sůl a čerstvě mletý pepř
250ml jablečného, bílého vinného nebo mírně naředěného obyčejného octa (5% kyseliny octové)
1 Rozpalte gril v troubě a mřížku umístěte do polohy, která odpovídá přibližně 15cm pod zdrojem žáru. Na pečicí plech vyskládejte chilli papričky a opékejte je (podle potřeby obracejte), až začnou slupky puchýřovatět a černat. Mělo by to trvat 2–3 minuty z každé strany. Pak papričky nasypte do mísy, zakryjte plastovou fólií a nechte 10 minut chladnout.
2 Potom papričky zbavte stopek a slupek – když nějaká slupička zůstane, nic se neděje. Semínka ponechte s dužinou. Do mixéru dejte nachystané papričky, česnek, bazalku, oregano, celerové semínko a pořádnou špetku soli plus 1/2 lžičky pepře. Za chodu motoru pomalu vlévejte ocet příslušným otvorem ve víku mixéru a rozmixujte, jak je vám libo (nahrubo, nebo naopak co nejvíc dohladka). Chcete-li mít omáčku dokonale hladkou, protřete ji přes husté sítko. Podle chuti dosolte. Rozdělte do skleniček. V chladničce vydrží nejméně měsíc.
CHILLI MAJONÉZA
Najemno nastrouhejte kůru z 1 limety. V misce vyšlehejte ručním elektrickým šlehačem dopěniva 3 žloutky, 1 lžíci limetové šťávy a 1 lžičku mořské soli. Za chodu přístroje přilévejte nejprve skoro po kapkách, pak tenkým pramínkem 250 ml olivového oleje s méně výraznou chutí nebo rostlinného oleje neutrální chuti. Šlehejte dohusta a dokrémova. Dolaďte chilli omáčkou a limetovou kůrou podle chuti. NĚCO NAVÍC Omáčkou můžete zostřit také hamburgery, barbecue omáčku, koktejl Bloody Mary či rýži v cajunském nebo v asijském stylu.
PRAVIDLA KONZERVÁRNY
Aby měly zavařené produkty dlouhou trvanlivost, je nutné dbát při konzervování na kvalitu surovin, čistotu a dodržování předepsaných postupů. Na co se soustředit?
ČISTÉ SKLO I VÍČKA. Troubu předehřejte na 140/120°C. Sklenice umyjte v horké vodě se saponátem a pak důkladně opláchněte (můžete je také umýt v myčce). Poté je postavte na plech, vložte do trouby, vypněte ji a nechte zcela vychladnout. Víčka vyvařte v horké vodě a pak nechte úplně oschnout.
VOLBA SKLENIC. Při výběru sklenic či jiných nádob berte v potaz způsob využití i tekutost či pevnost obsahu. Například kečup můžete dát i do lahví se širším hrdlem, na džemy nebo chilli omáčku, které je vhodné nabírat lžičkou, volte klasické sklenice, nejlépe se šroubovacími víčky, jež se snadno uzavírají.
SPRÁVNÁ TEPLOTA. Postupujte podle rad v receptech nebo v návodech ke skleničkám. Obecně platí, že sklenice určené k zavaření se plní co nejteplejší hmotou, proto je dobré postavit je při plnění na poskládanou mokrou utěrku, která pomáhá vyrovnávat teploty (případně je ohřát). Nádoby určené k uchovávání v chladničce či mrazáku plňte naopak hmotou zchladlou.
ŽELÍROVACÍ TEST. U džemů a marmelád je dobré vyzkoušet, zda už želírují, tj. samovolně tuhnou: Do mrazáku nachystejte malé porcelánové talířky. Potom na ně kápněte svařenou hmotu, chvilku počkejte a pak vrstvu projeďte prstem. Když zůstane zvrásněná a prst v ní zanechá trvalou stopu, je hotovo. V opačném případě ještě chvilku vařte či přidejte pektin.
Zdroj: https://www.apetitonline.cz/recept/paliva-chilli-omacka
Nejrychlejší rajčatová omáčka podle Jamieho
česnek 4 stroužky
čerstvá bazalka 1 svazek
loupaná oválná rajčata 3 plechovky
mořská sůl
čerstvě namletý černý pepř
Rozpalte velkou nepřilnavou pánev a vlijte na ni 4 pořádné šplíchance olivového oleje. Přidejte česnek nakrájený na tenké plátky, trochu pánví zatřeste, a jakmile česnek začne jemně zlátnout, přidejte do pánve otrhané lístky bazalky a konzervovaná celá rajčata i s omáčkou. Dřevěnou vařečkou rajčata co nejvíc rozmačkejte.
Omáčku dochuťte solí a čerstvě mletým pepřem. Jakmile se směs na pánvi začne vařit, sundejte ji z ohně. Omáčku přepasírujte přes jemný cedník do mísy – použijte dřevěnou vařečku a protlačte cedníkem co nejvíc dužiny z rajčat. Odstraňte česnek a bazalku, které vám zbydou v cedníku a nezapomeňte seškrábnout tu nejlahodnější omáčku ze spodní strany cedníku :)
Přesuňte omáčku z mísy zpět do pánve, přiveďte k varu a poté oheň zmírněte a nechte 5 minut probublávat, aby se chutě zkoncentrovaly. Omáčka je hotová, jakmile má tu správnou konzistenci na natírání na pizzu.
Omáčku můžete uchovávat v čistých sklenicích v lednici asi týden. Dá se i zmrazit, ideálně v menších dávkách, takže si můžete rozmrazit jen tolik, kolik právě potřebujete. Ale upřímně, příprava téhle omáčky je tak rychlá, že si ji spíš radši připravíte čerstvou.
Domácí chilli omáčka sriracha
chilli paprička 300 g
česnek 2 stroužky
třtinový cukr 2 lžíce
jemně mletá mořská sůl 1,5 lžičky
voda 2–4 lžíce
jablečný ocet 60 ml
Chilli papričky důkladně omyjte, nožem odstraňte zelené stopky, a nahrubo je překrájete. Chilli papričky dejte spolu s česnekem, solí, cukrem a 2 lžícemi vody do mixéru a vše rozmixujte. Pokud máte papričky méně šťavnaté, můžete přidat 1–2 lžíce vody navíc. Chilli pastu dejte do vyvařené skleněné nádoby, kterou zakryjte potravinářskou fólií a obsah nechte kvasit 3–5 dní na teplém a tmavém místě. Každý den obsah promíchejte a znovu zakryjte potravinářskou fólií.
Po 3–5 dnech by se v chilli pastě měly vytvořit bublinky a pasta bude působit nadýchaně. V tomto okamžiku dejte zkvašenou chilli pastu spolu s jablečným octem do mixéru a vše rozmixujte na hladkou pastu, kterou přepasírujte přes kovový cedník.
Srirachu přendejte do vyvařené skleněné nádoby, můžete ji skladovat několik měsíců v lednici.















Comments